Semtech Corporation EZ1085CM-3.3TRT
Part No.:
EZ1085CM-3.3TRT
Manufacturer:
Semtech Corporation
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEZ1085CM-3.3TRT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263
Manufacturer:
Semtech Corporation
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.35V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
72dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263
1. How to order EZ1085CM-3.3TRT on DeepFinds Electronics?
3. Are the EZ1085CM-3.3TRT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EZ1085CM-3.3TRT?
Image EZ1085CMTRT EZ1085CM-3.3TRT EZ1085CM.TR EZ1085CM-3.3 TR EZ1085CM-2.5 TR
Part Number EZ1085CMTRT EZ1085CM-3.3TRT EZ1085CM.TR EZ1085CM-3.3 TR EZ1085CM-2.5 TR
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Adjustable Fixed Adjustable Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V 7V 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.3V 3.3V 1.3V 3.3V 2.5V
Voltage - Output (Max) 5.7V - 5.7V - -
Voltage Dropout (Max) 1.35V @ 3A 1.35V @ 3A 1.35V @ 3A 1.35V @ 3A 1.35V @ 3A
Current - Output 3A 3A 3A 3A 3A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA - 10 mA 14 mA 14 mA
PSRR 72dB (120Hz) 72dB (120Hz) 72dB (120Hz) 72dB (120Hz) 72dB (120Hz)