Semtech Corporation EZ1086CM-3.3TRT
Part No.:
EZ1086CM-3.3TRT
Manufacturer:
Semtech Corporation
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO263
Manufacturer:
Semtech Corporation
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.35V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
72dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263
1. How to order EZ1086CM-3.3TRT on DeepFinds Electronics?
3. Are the EZ1086CM-3.3TRT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EZ1086CM-3.3TRT?
Image EZ1086CM-2.5TRT EZ1086CM-3.3TRT EZ1086CM.TRT EZ1086CM-3.3TRT-A0
Part Number EZ1086CM-2.5TRT EZ1086CM-3.3TRT EZ1086CM.TRT EZ1086CM-3.3TRT-A0
Manufacturer Semtech Corporation Semtech Corporation Semtech Corporation Semtech Corporation
Series - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Adjustable Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 3.3V 1.3V 3.3V
Voltage - Output (Max) - - 5.7V -
Voltage Dropout (Max) 1.35V @ 1.5A 1.35V @ 1.5A 1.35V @ 1.5A 1.35V @ 1.5A
Current - Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Current - Quiescent (Iq) - - 10 mA -
Current - Supply (Max) - - - -
PSRR 72dB (120Hz) 72dB (120Hz) 72dB (120Hz) 72dB (120Hz)
Control Features - - - -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TJ) 0°C ~ 125°C (TJ) 0°C ~ 125°C (TJ) 0°C ~ 125°C (TJ)