Semtech Corporation EZ1587CM-3.3TRT
Part No.:
EZ1587CM-3.3TRT
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEZ1587CM-3.3TRT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.35V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
13 mA
Current - Supply (Max):
13 mA
PSRR:
72dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C (TJ)
TO-263
1. How to order EZ1587CM-3.3TRT on DeepFinds Electronics?
3. Are the EZ1587CM-3.3TRT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EZ1587CM-3.3TRT?
Image EZ1587CM-2.5TRT EZ1587CM-3.3TRT EZ1587CM-1.5TRT
Part Number EZ1587CM-2.5TRT EZ1587CM-3.3TRT EZ1587CM-1.5TRT
Manufacturer Semtech Corporation Semtech Corporation Semtech Corporation
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 3.3V 1.5V
Voltage - Output (Max) - - -
Voltage Dropout (Max) 1.35V @ 3A 1.35V @ 3A 1.4V @ 3A
Current - Output 3A 3A 3A
Current - Quiescent (Iq) 13 mA 13 mA 13 mA
Current - Supply (Max) 13 mA 13 mA 13 mA
PSRR 72dB (120Hz) 72dB (120Hz) 72dB (120Hz)
Control Features - - -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TJ) 0°C ~ 125°C (TJ) 0°C ~ 125°C (TJ)