Cantherm F20B12505ACFA06E
Part No.:
F20B12505ACFA06E
Manufacturer:
Cantherm
Category:
Thermostats - Mechanical
Package:
Potted - Wire Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsF20B12505ACFA06E.pdf
Description:
THERMOSTAT 125DEG C SPST-NO WIRE
Manufacturer:
Cantherm
Series:
F20
Package/Case:
Potted - Wire Leads
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switching Temperature:
257°F (125°C)
Reset Temperature:
203°F (95°C)
Current Rating - AC:
1.6A (250V)
Current Rating - DC:
Tolerance:
±9°F (±5°C)
Switching Cycles:
7K
Termination Style:
Wire Leads - 6" (152.4mm)
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order F20B12505ACFA06E on DeepFinds Electronics?
3. Are the F20B12505ACFA06E price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F20B12505ACFA06E?
Image F20B12505ACFA06E
Part Number F20B12505ACFA06E
Manufacturer Cantherm
Series F20
Package/Case Potted - Wire Leads
Packaging Bulk
Product Status Active
Circuit SPST-NO
Switching Temperature 257°F (125°C)
Reset Temperature 203°F (95°C)
Current Rating - AC 1.6A (250V)
Current Rating - DC -
Tolerance ±9°F (±5°C)
Switching Cycles 7K
Termination Style Wire Leads - 6" (152.4mm)