Infineon Technologies F3L8MR12W2M1HPB11BPSA1
Part No.:
F3L8MR12W2M1HPB11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsF3L8MR12W2M1HPB11BPSA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V 85A AG-EASY2B
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EasyPACK™
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
85A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
12mOhm @ 100A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.15V @ 40mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
297nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
8800pF @ 800V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
AG-EASY2B
1. How to order F3L8MR12W2M1HPB11BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the F3L8MR12W2M1HPB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F3L8MR12W2M1HPB11BPSA1?
Image F3L8MR12W2M1HPB11BPSA1
Part Number F3L8MR12W2M1HPB11BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EasyPACK™
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 85A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 100A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.15V @ 40mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 297nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8800pF @ 800V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)