Infineon Technologies F411MR12W2M1B76BOMA1
Part No.:
F411MR12W2M1B76BOMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Description:
MOSFET 4N-CH 1200V AG-EASY1B
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EasyPACK™ CoolSiC™
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
100A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
11.3mOhm @ 100A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.55V @ 40mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
248nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7360pF @ 800V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
AG-EASY1B-2
1. How to order F411MR12W2M1B76BOMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the F411MR12W2M1B76BOMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F411MR12W2M1B76BOMA1?
Image F411MR12W2M1B76BOMA1
Part Number F411MR12W2M1B76BOMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EasyPACK™ CoolSiC™
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.3mOhm @ 100A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.55V @ 40mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 248nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7360pF @ 800V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)