Infineon Technologies F4200R06KL4BOSA1
Part No.:
F4200R06KL4BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 600V 225A 695W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
225 A
Power - Max:
695 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.55V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
9 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order F4200R06KL4BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the F4200R06KL4BOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F4200R06KL4BOSA1?
Image F4200R06KL4BOSA1
Part Number F4200R06KL4BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 225 A
Power - Max 695 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.55V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 9 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C