Infineon Technologies F423MR12W1M1PB11BPSA1
Part No.:
F423MR12W1M1PB11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsF423MR12W1M1PB11BPSA1.pdf
Description:
MOSFET 4N-CH 1200V 50A AG-EASY1B
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EasyPACK™
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
4 N-Channel
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
50A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
22.5mOhm @ 50A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.5V @ 20mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
124nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3.68nF @ 800V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
AG-EASY1B-2
1. How to order F423MR12W1M1PB11BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the F423MR12W1M1PB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F423MR12W1M1PB11BPSA1?
Image F423MR12W1M1PB11BPSA1
Part Number F423MR12W1M1PB11BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EasyPACK™
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 4 N-Channel
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22.5mOhm @ 50A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 20mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 124nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3.68nF @ 800V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)