Infineon Technologies F475R12KS4B11BOSA1
Part No.:
F475R12KS4B11BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 100A 500W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoPACK™ 2
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
IGBT Type:
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Power - Max:
500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.75V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
5.1 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order F475R12KS4B11BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the F475R12KS4B11BOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F475R12KS4B11BOSA1?
Image F475R12KS4B11BOSA1
Part Number F475R12KS4B11BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoPACK™ 2
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
IGBT Type -
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 100 A
Power - Max 500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.75V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 5.1 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C