Fairchild Semiconductor FCH35N60
Part No.:
FCH35N60
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFCH35N60.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 35A TO247-3
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
SuperMOS™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
98mOhm @ 17.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
181 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6640 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
312.5W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247
1. How to order FCH35N60 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FCH35N60 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCH35N60?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCH35N60.
7.How to contact us to get technical supports, such as FCH35N60 pin diagram, FCH35N60 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCH35N60
Part Number FCH35N60
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series SuperMOS™
Package/Case TO-247-3
Packaging Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 98mOhm @ 17.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 181 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6640 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 312.5W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)