Infineon Technologies FD1000R33HL3KBPSA1
Part No.:
FD1000R33HL3KBPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE 3300V 1000A
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
IHM-B
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
3300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
1000 A
Power - Max:
11500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.85V @ 15V, 1000A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
190 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FD1000R33HL3KBPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FD1000R33HL3KBPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FD1000R33HL3KBPSA1?
Image FD1000R33HL3KBPSA1
Part Number FD1000R33HL3KBPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series IHM-B
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration 2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 3300 V
Current - Collector (Ic) (Max) 1000 A
Power - Max 11500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.85V @ 15V, 1000A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 190 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C