Infineon Technologies FD400R16KF4
Part No.:
FD400R16KF4
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Configuration:
Single Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
400 A
Power - Max:
3100 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.7V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max):
3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
65 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FD400R16KF4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FD400R16KF4 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FD400R16KF4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FD400R16KF4.
Image FD400R16KF4
Part Number FD400R16KF4
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type -
Configuration Single Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 400 A
Power - Max 3100 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.7V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max) 3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 65 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature 150°C (TJ)