Infineon Technologies FD400R33KF2CKNOSA1
Part No.:
FD400R33KF2CKNOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 3300V 660A 4800W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Single Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
3300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
660 A
Power - Max:
4800 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4.25V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
50 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FD400R33KF2CKNOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FD400R33KF2CKNOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FD400R33KF2CKNOSA1?
Image FD400R33KF2CKNOSA1
Part Number FD400R33KF2CKNOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Single Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 3300 V
Current - Collector (Ic) (Max) 660 A
Power - Max 4800 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 4.25V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 50 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C