Infineon Technologies FD600R06ME3S2BOSA1
Part No.:
FD600R06ME3S2BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 600V 600A 2250W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoDUAL™ 3
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
600 A
Power - Max:
2250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.6V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max):
400 nA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
60 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FD600R06ME3S2BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FD600R06ME3S2BOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FD600R06ME3S2BOSA1?
Image FD600R06ME3S2BOSA1
Part Number FD600R06ME3S2BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoDUAL™ 3
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 600 A
Power - Max 2250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.6V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max) 400 nA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 60 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C