Infineon Technologies FD600R17KE3B2NOSA1
Part No.:
FD600R17KE3B2NOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE 1700V 4300W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
IGBT Type:
Configuration:
Single Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
Power - Max:
4300 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
54 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FD600R17KE3B2NOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FD600R17KE3B2NOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FD600R17KE3B2NOSA1?
Image FD600R17KE3B2NOSA1
Part Number FD600R17KE3B2NOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
IGBT Type -
Configuration Single Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Power - Max 4300 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.45V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 54 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C