Infineon Technologies FD800R17HP4KB2BOSA2
Part No.:
FD800R17HP4KB2BOSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1700V 800A 5200W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
IHM-B
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Configuration:
Single Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
800 A
Power - Max:
5200 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.25V @ 15V, 800A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
65 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FD800R17HP4KB2BOSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FD800R17HP4KB2BOSA2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FD800R17HP4KB2BOSA2?
Image FD800R17HP4KB2BOSA2
Part Number FD800R17HP4KB2BOSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series IHM-B
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type -
Configuration Single Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 800 A
Power - Max 5200 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.25V @ 15V, 800A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 65 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C