Infineon Technologies FD800R33KF2CKNOSA1
Part No.:
FD800R33KF2CKNOSA1
Description:
IGBT MODULE 3300V 9600W
Series:
IHM-A
Product Status:
Obsolete
3300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
Power - Max:
9600 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4.25V @ 15V, 800A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
100 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
1. How to order FD800R33KF2CKNOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FD800R33KF2CKNOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FD800R33KF2CKNOSA1?
Image FD800R33KF2CKNOSA1
Part Number FD800R33KF2CKNOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series IHM-A
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Single Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 3300 V
Power - Max 9600 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 4.25V @ 15V, 800A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 100 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C