3M FDI10-250Q
Part No.:
FDI10-250Q
Manufacturer:
3M
Category:
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFDI10-250Q.pdf
Description:
FM DISCONNECT FULLY NYLON 1=1PC
Manufacturer:
3M
Series:
Highland™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Terminal Type:
Standard
Gender:
Female
Tab Width:
0.250" (6.35mm)
Tab Thickness:
0.032" (0.81mm)
Tab Length:
Length - Overall:
0.990" (25.15mm)
Termination:
Crimp
Wire Gauge:
10-12 AWG
Insulation:
Fully Insulated
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Features:
Color:
Yellow
Contact Material:
Brass
Contact Finish:
Tin
1. How to order FDI10-250Q on DeepFinds Electronics?
3. Are the FDI10-250Q price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FDI10-250Q?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FDI10-250Q.
7.How to contact us to get technical supports, such as FDI10-250Q pin diagram, FDI10-250Q datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FDI10-250Q
Part Number FDI10-250Q
Manufacturer 3M
Series Highland™
Packaging Bulk
Product Status Active
Terminal Type Standard
Gender Female
Tab Width 0.250" (6.35mm)
Tab Thickness 0.032" (0.81mm)
Tab Length -
Length - Overall 0.990" (25.15mm)