onsemi FDS4465-F085
Part No.:
FDS4465-F085
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFDS4465-F085.pdf
Description:
MOSFET P-CH 20V 13.5A 8SOIC
Manufacturer:
onsemi
Series:
PowerTrench®
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
13.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8.5mOhm @ 13.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
120 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
8237 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2.5W (Ta)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order FDS4465-F085 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FDS4465-F085 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FDS4465-F085?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FDS4465-F085.
Image FDS4465-G FDS4465-SN00219 FDS4465-F085 FDS4465_SN00187 FDS4465-PG
Part Number FDS4465-G FDS4465-SN00219 FDS4465-F085 FDS4465_SN00187 FDS4465-PG
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series PowerTrench® * PowerTrench® PowerTrench® PowerTrench®
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) - 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Active Obsolete Obsolete Obsolete
FET Type P-Channel - P-Channel P-Channel P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) - MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V - 20 V 20 V 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13.5A (Ta) - 13.5A (Ta) 13.5A 13.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V - 1.8V, 4.5V 1.8V, 4.5V 1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.5mOhm @ 13.5A, 4.5V - 8.5mOhm @ 13.5A, 4.5V 8.5mOhm @ 13.5A, 4.5V 8.5mOhm @ 13.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 250µA - 1.5V @ 250µA 1.5V @ 250µA 1.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 120 nC @ 4.5 V - 120 nC @ 4.5 V 120 nC @ 4.5 V 120 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±8V - ±8V ±8V ±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8237 pF @ 10 V - 8237 pF @ 10 V 8237 pF @ 10 V 8237 pF @ 10 V
FET Feature - - - - -
Power Dissipation (Max) 1.2W (Ta) - 2.5W (Ta) 1.2W 1.2W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) - -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)