onsemi FDY100PZ
Part No.:
FDY100PZ
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SC-89, SOT-490
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFDY100PZ.pdf
Description:
MOSFET P-CH 20V 350MA SC89-3
Manufacturer:
onsemi
Series:
PowerTrench®
Package/Case:
SC-89, SOT-490
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
350mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.2Ohm @ 350mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
1.4 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
100 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
625mW (Ta)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SC-89-3
1. How to order FDY100PZ on DeepFinds Electronics?
3. Are the FDY100PZ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FDY100PZ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FDY100PZ.
7.How to contact us to get technical supports, such as FDY100PZ pin diagram, FDY100PZ datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FDY100PZ FDY100PZ-G
Part Number FDY100PZ FDY100PZ-G
Manufacturer onsemi onsemi
Series PowerTrench® PowerTrench®
Package/Case SC-89, SOT-490 SC-89, SOT-490
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
FET Type P-Channel P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 350mA (Ta) 350mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V 1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2Ohm @ 350mA, 4.5V 1.2Ohm @ 350mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 250µA 1.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1.4 nC @ 4.5 V 1.4 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±8V ±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 100 pF @ 10 V 100 pF @ 10 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 625mW (Ta) 446mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)