Rohm Semiconductor FDZT40RB7.5
Part No.:
FDZT40RB7.5
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFDZT40RB7.5.pdf
Description:
DIODE ZENER 7.5V 100MW SMD0402
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
RASMID
Package/Case:
01005 (0402 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
7.5 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD0402
1. How to order FDZT40RB7.5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FDZT40RB7.5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FDZT40RB7.5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FDZT40RB7.5.
Image FDZT40RB7.5
Part Number FDZT40RB7.5
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series RASMID
Package/Case 01005 (0402 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 7.5 V
Tolerance ±5%
Power - Max 100 mW
Impedance (Max) (Zzt) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 4 V
Operating Temperature 150°C (TJ)