STMicroelectronics FERD15S50SB-TR
Part No.:
FERD15S50SB-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFERD15S50SB-TR.pdf
Description:
DIODE FERD 50V 15A DPAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
490 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
650 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order FERD15S50SB-TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the FERD15S50SB-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FERD15S50SB-TR?
Image FERD15S50SB-TR
Part Number FERD15S50SB-TR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50 V
Current - Average Rectified (Io) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 490 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 650 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)