STMicroelectronics FERD20H60CG-TR
Part No.:
FERD20H60CG-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFERD20H60CG-TR.pdf
Description:
DIODE ARRAY FERD 60V 10A D2PAK
Shipping
Inventory:123
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
575 mV @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
1. How to order FERD20H60CG-TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the FERD20H60CG-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FERD20H60CG-TR?
Image FERD20H60CG-TR
Part Number FERD20H60CG-TR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 575 mV @ 10 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)