Infineon Technologies FF08MR12W1MA1B11ABPSA1
Part No.:
FF08MR12W1MA1B11ABPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFF08MR12W1MA1B11ABPSA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V AG-EASY1BM-2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolSiC™
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
150A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
9.8mOhm @ 150A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.55V @ 90mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
450nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
16000pF @ 600V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
AG-EASY1BM-2
1. How to order FF08MR12W1MA1B11ABPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF08MR12W1MA1B11ABPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF08MR12W1MA1B11ABPSA1?
Image FF08MR12W1MA1B11ABPSA1
Part Number FF08MR12W1MA1B11ABPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 150A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.8mOhm @ 150A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.55V @ 90mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 450nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 16000pF @ 600V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)