Infineon Technologies FF1000R17IE4BOSA1
Part No.:
FF1000R17IE4BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE 1700V 6250W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
PrimePACK™3
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
IGBT Type:
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
Power - Max:
6250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 1000A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
81 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FF1000R17IE4BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF1000R17IE4BOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF1000R17IE4BOSA1?
Image FF1000R17IE4BOSA1 FF1000R17IE4BOSA1
Part Number FF1000R17IE4BOSA1 FF1000R17IE4BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series * PrimePACK™3
Package/Case - Module
Packaging Bulk Tray
Product Status Active Active
IGBT Type - -
Configuration - 2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) - 1700 V
Power - Max - 6250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic - 2.45V @ 15V, 1000A
Current - Collector Cutoff (Max) - 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce - 81 nF @ 25 V
Input - Standard
NTC Thermistor - Yes
Operating Temperature - -40°C ~ 150°C