Infineon Technologies FF100R12YT3B60BOMA1
Part No.:
FF100R12YT3B60BOMA1
Category:
IGBT Modules
Description:
FF100R12YT3B60BO- IGBT MOD 1.2kV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
140 A
Power - Max:
1650 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
18.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order FF100R12YT3B60BOMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF100R12YT3B60BOMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF100R12YT3B60BOMA1?
Image FF100R12YT3B60BOMA1
Part Number FF100R12YT3B60BOMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 140 A
Power - Max 1650 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.15V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max) 3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 18.5 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)