Infineon Technologies FF11MR12W1M1PB11BPSA1
Part No.:
FF11MR12W1M1PB11BPSA1
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFF11MR12W1M1PB11BPSA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V AG-EASY1B
Series:
EasyDUAL™
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
100A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
11.3mOhm @ 100A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.55V @ 40mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
248nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7360pF @ 800V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
AG-EASY1B-2
1. How to order FF11MR12W1M1PB11BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF11MR12W1M1PB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF11MR12W1M1PB11BPSA1?
Image FF11MR12W1M1PB11BPSA1
Part Number FF11MR12W1M1PB11BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EasyDUAL™
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.3mOhm @ 100A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.55V @ 40mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 248nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7360pF @ 800V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)