Infineon Technologies FF1200R12KE3NOSA1
Part No.:
FF1200R12KE3NOSA1
Category:
IGBT Modules
Description:
IGBT MODULE 1200V 5000W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
Power - Max:
5000 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 1200A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
86 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
1. How to order FF1200R12KE3NOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF1200R12KE3NOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF1200R12KE3NOSA1?
Image FF1200R12KE3NOSA1
Part Number FF1200R12KE3NOSA1
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration 2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Power - Max 5000 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.15V @ 15V, 1200A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 86 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C