Infineon Technologies FF1200R17IP5PBPSA1
Part No.:
FF1200R17IP5PBPSA1
Category:
IGBT Modules
Description:
IGBT
Series:
PrimePack™2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
1200 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 1200A
Current - Collector Cutoff (Max):
10 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
68 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order FF1200R17IP5PBPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF1200R17IP5PBPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF1200R17IP5PBPSA1?
Image FF1200R17IP5PBPSA1
Part Number FF1200R17IP5PBPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series PrimePack™2
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 1200 A
Power - Max -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 1200A
Current - Collector Cutoff (Max) 10 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 68 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)