Infineon Technologies FF1500R12IE5PBPSA1
Part No.:
FF1500R12IE5PBPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 1500A AGPRIME3+-5
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
PrimePACK™3+ B
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
1500 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 1.5kA
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
AG-PRIME3+-5
1. How to order FF1500R12IE5PBPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF1500R12IE5PBPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF1500R12IE5PBPSA1?
Image FF1500R12IE5PBPSA1
Part Number FF1500R12IE5PBPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series PrimePACK™3+ B
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 1500 A
Power - Max -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.15V @ 15V, 1.5kA
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 175°C