Infineon Technologies FF150R12YT3BOMA1
Part No.:
FF150R12YT3BOMA1
Category:
IGBT Modules
Description:
IGBT MOD 1200V 200A 625W
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
200 A
Power - Max:
625 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
10.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
1. How to order FF150R12YT3BOMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF150R12YT3BOMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF150R12YT3BOMA1?
Image FF150R12YT3BOMA1
Part Number FF150R12YT3BOMA1
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration 2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 200 A
Power - Max 625 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.15V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 10.5 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C