Infineon Technologies FF17MR12W1M1HB17BPSA1
Part No.:
FF17MR12W1M1HB17BPSA1
Category:
FET, MOSFET Arrays
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V 50A AG-EASY1B
Series:
CoolSiC™
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Silicon Carbide (SiC)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
50A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
16.2mOhm @ 50A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.15V @ 20mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
149nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4400pF @ 800V
Power - Max:
20mW
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
AG-EASY1B
1. How to order FF17MR12W1M1HB17BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF17MR12W1M1HB17BPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF17MR12W1M1HB17BPSA1?
Image FF17MR12W1M1HB17BPSA1
Part Number FF17MR12W1M1HB17BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature Silicon Carbide (SiC)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16.2mOhm @ 50A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.15V @ 20mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 149nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4400pF @ 800V
Power - Max 20mW
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)