Infineon Technologies FF225R17ME4B11BOSA1
Part No.:
FF225R17ME4B11BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1700V 340A 1500W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoDUAL™ 3
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
340 A
Power - Max:
1500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 225A
Current - Collector Cutoff (Max):
3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
18.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FF225R17ME4B11BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF225R17ME4B11BOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF225R17ME4B11BOSA1?
Image FF225R17ME4B11BOSA1
Part Number FF225R17ME4B11BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoDUAL™ 3
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration 2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 340 A
Power - Max 1500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 225A
Current - Collector Cutoff (Max) 3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 18.5 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C