Infineon Technologies FF225R17ME4PB11BPSA1
Part No.:
FF225R17ME4PB11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1700V 450A 20MW
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoDUAL™ 3
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
450 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 225A
Current - Collector Cutoff (Max):
3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
18.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FF225R17ME4PB11BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF225R17ME4PB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF225R17ME4PB11BPSA1?
Image FF225R17ME4PB11BPSA1
Part Number FF225R17ME4PB11BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoDUAL™ 3
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 450 A
Power - Max -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 225A
Current - Collector Cutoff (Max) 3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 18.5 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C