Infineon Technologies FF23MR12W1M1PB11BPSA1
Part No.:
FF23MR12W1M1PB11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFF23MR12W1M1PB11BPSA1.pdf
Description:
MOSFET 2 IND 1200V AG-EASY1BM-2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolSiC™+
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 Independent
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
50A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
22.5mOhm @ 50A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.5V @ 20mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
124nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3680pF @ 800V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
AG-EASY1BM-2
1. How to order FF23MR12W1M1PB11BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF23MR12W1M1PB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF23MR12W1M1PB11BPSA1?
Image FF23MR12W1M1PB11BPSA1
Part Number FF23MR12W1M1PB11BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™+
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 Independent
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22.5mOhm @ 50A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 20mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 124nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3680pF @ 800V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)