Infineon Technologies FF2600UXTR33T2M1BPSA1
Part No.:
FF2600UXTR33T2M1BPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFF2600UXTR33T2M1BPSA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 3300V AG-XHP2K33
Series:
CoolSiC™
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Silicon Carbide (SiC)
Drain to Source Voltage (Vdss):
3300V (3.3kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
720A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.1mOhm @ 750A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.55V @ 675mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
3750nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
152000pF @ 1.8kV
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
AG-XHP2K33
1. How to order FF2600UXTR33T2M1BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF2600UXTR33T2M1BPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF2600UXTR33T2M1BPSA1?
Image FF2600UXTR33T2M1BPSA1
Part Number FF2600UXTR33T2M1BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Package/Case Module
Packaging Box
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature Silicon Carbide (SiC)
Drain to Source Voltage (Vdss) 3300V (3.3kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 720A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.1mOhm @ 750A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.55V @ 675mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3750nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 152000pF @ 1.8kV
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)