Infineon Technologies FF2MR12KM1HOSA1
Part No.:
FF2MR12KM1HOSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFF2MR12KM1HOSA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V 500A AG-62MM
Series:
CoolSiC™
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
500A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.13mOhm @ 500A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.15V @ 224mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
1340nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
39700pF @ 800V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
AG-62MM
1. How to order FF2MR12KM1HOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF2MR12KM1HOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF2MR12KM1HOSA1?
Image FF2MR12KM1HOSA1
Part Number FF2MR12KM1HOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 500A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.13mOhm @ 500A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.15V @ 224mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1340nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 39700pF @ 800V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)