Infineon Technologies FF2MR12W3M1HB11BPSA1
Part No.:
FF2MR12W3M1HB11BPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFF2MR12W3M1HB11BPSA1.pdf
Description:
MOSFET 4N-CH 1200V AG-EASY3B
Series:
EasyPACK™, CoolSiC™
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
400A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.27mOhm @ 400A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.15V @ 224mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
1600nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
48400pF @ 800V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
AG-EASY3B
1. How to order FF2MR12W3M1HB11BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF2MR12W3M1HB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF2MR12W3M1HB11BPSA1?
Image FF2MR12W3M1HB11BPSA1
Part Number FF2MR12W3M1HB11BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EasyPACK™, CoolSiC™
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 400A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.27mOhm @ 400A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.15V @ 224mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1600nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 48400pF @ 800V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)