Infineon Technologies FF3MR12KM1HPHPSA1
Part No.:
FF3MR12KM1HPHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFF3MR12KM1HPHPSA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V 220A AG62MMHB
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolSiC™
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
220A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.44mOhm @ 280A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.1V @ 112mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
800nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
24200pF @ 800V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
AG-62MMHB
1. How to order FF3MR12KM1HPHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF3MR12KM1HPHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF3MR12KM1HPHPSA1?
Image FF3MR12KM1HPHPSA1
Part Number FF3MR12KM1HPHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Package/Case Module
Packaging Box
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 220A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.44mOhm @ 280A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.1V @ 112mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 800nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 24200pF @ 800V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)