Infineon Technologies FF4000UXTR33T2M1BPSA1
Part No.:
FF4000UXTR33T2M1BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFF4000UXTR33T2M1BPSA1.pdf
Description:
XHP HV
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
XHP™2
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
3300V (3.3kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
500A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.8mOhm @ 500A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.55V @ 450mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
2500nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
101000pF @ 1800V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
AG-XHP2K17
1. How to order FF4000UXTR33T2M1BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF4000UXTR33T2M1BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF4000UXTR33T2M1BPSA1?
Image FF4000UXTR33T2M1BPSA1
Part Number FF4000UXTR33T2M1BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series XHP™2
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 3300V (3.3kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 500A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.8mOhm @ 500A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.55V @ 450mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2500nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 101000pF @ 1800V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)