Infineon Technologies FF400R16KF4NOSA1
Part No.:
FF400R16KF4NOSA1
Category:
IGBT Modules
Description:
IGBT MODULE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
400 A
Power - Max:
3100 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.7V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max):
3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
65 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order FF400R16KF4NOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF400R16KF4NOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF400R16KF4NOSA1?
Image FF400R16KF4NOSA1
Part Number FF400R16KF4NOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type -
Configuration 2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 400 A
Power - Max 3100 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.7V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max) 3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 65 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature 150°C (TJ)