Infineon Technologies FF400R33KF2CB3NOSA1
Part No.:
FF400R33KF2CB3NOSA1
Category:
IGBT Modules
Description:
IGBT MOD 3300V 660A AIHV130-3
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
3300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
660 A
Power - Max:
4800 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4.25V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
50 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
A-IHV130-3
1. How to order FF400R33KF2CB3NOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF400R33KF2CB3NOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF400R33KF2CB3NOSA1?
Image FF400R33KF2CB3NOSA1
Part Number FF400R33KF2CB3NOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration 2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 3300 V
Current - Collector (Ic) (Max) 660 A
Power - Max 4800 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 4.25V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 50 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C