Infineon Technologies FF400R33KF2CNOSA1
Part No.:
FF400R33KF2CNOSA1
Category:
IGBT Modules
Description:
IGBT MOD 3300V 660A 4800W
Series:
PrimePACK™2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
3300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
660 A
Power - Max:
4800 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4.25V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
50 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
1. How to order FF400R33KF2CNOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF400R33KF2CNOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF400R33KF2CNOSA1?
Image FF400R33KF2CNOSA1 FF400R33KF2CNOSA1
Part Number FF400R33KF2CNOSA1 FF400R33KF2CNOSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series * PrimePACK™2
Package/Case - Module
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Obsolete
IGBT Type - -
Configuration - 2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) - 3300 V
Current - Collector (Ic) (Max) - 660 A
Power - Max - 4800 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic - 4.25V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max) - 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce - 50 nF @ 25 V
Input - Standard
NTC Thermistor - No
Operating Temperature - -40°C ~ 125°C