Infineon Technologies FF450R12ME4EB11BPSA1
Part No.:
FF450R12ME4EB11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
MOD IGBT MED PWR ECONOD-4
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoDUAL™3
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
450 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 450A
Current - Collector Cutoff (Max):
3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
28 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
AG-ECONOD-6
1. How to order FF450R12ME4EB11BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF450R12ME4EB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF450R12ME4EB11BPSA1?
Image FF450R12ME4EB11BPSA1
Part Number FF450R12ME4EB11BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoDUAL™3
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Half Bridge Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 450 A
Power - Max -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 450A
Current - Collector Cutoff (Max) 3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 28 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)