Infineon Technologies FF450R17ME4B11BOSA1
Part No.:
FF450R17ME4B11BOSA1
Category:
IGBT Modules
Description:
IGBT MOD 1700V 600A 2500W
Series:
EconoDUAL™ 3
Product Status:
Discontinued
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
600 A
Power - Max:
2500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 450A
Current - Collector Cutoff (Max):
3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
36 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order FF450R17ME4B11BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF450R17ME4B11BOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF450R17ME4B11BOSA1?
Image FF450R17ME4B11BOSA1
Part Number FF450R17ME4B11BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoDUAL™ 3
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration 2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 600 A
Power - Max 2500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 450A
Current - Collector Cutoff (Max) 3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 36 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C