Infineon Technologies FF45MR12W1M1B11BOMA1
Part No.:
FF45MR12W1M1B11BOMA1
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFF45MR12W1M1B11BOMA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V AG-EASY1BM-2
Series:
CoolSiC™+
Product Status:
Obsolete
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
25A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
45mOhm @ 25A, 15V (Typ)
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.55V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
62nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1840pF @ 800V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
AG-EASY1BM-2
1. How to order FF45MR12W1M1B11BOMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF45MR12W1M1B11BOMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF45MR12W1M1B11BOMA1?
Image FF45MR12W1M1B11BOMA1
Part Number FF45MR12W1M1B11BOMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™+
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 25A, 15V (Typ)
Vgs(th) (Max) @ Id 5.55V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 62nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1840pF @ 800V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)