Infineon Technologies FF600R07ME4B11BOSA1
Part No.:
FF600R07ME4B11BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 650V 700A 1800W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoDUAL™ 3
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
700 A
Power - Max:
1800 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.95V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
37 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FF600R07ME4B11BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF600R07ME4B11BOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF600R07ME4B11BOSA1?
Image FF600R07ME4B11BOSA1
Part Number FF600R07ME4B11BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoDUAL™ 3
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration 2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 700 A
Power - Max 1800 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.95V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 37 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C