Infineon Technologies FF600R12IS4FBOSA1
Part No.:
FF600R12IS4FBOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 600A 3700W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
PrimePACK™2
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
600 A
Power - Max:
3700 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.75V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
39 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FF600R12IS4FBOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF600R12IS4FBOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF600R12IS4FBOSA1?
Image FF600R12IS4FBOSA1 FF600R12IS4FBOSA1
Part Number FF600R12IS4FBOSA1 FF600R12IS4FBOSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series * PrimePACK™2
Package/Case - Module
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Obsolete
IGBT Type - -
Configuration - 2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) - 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) - 600 A
Power - Max - 3700 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic - 3.75V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max) - 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce - 39 nF @ 25 V
Input - Standard
NTC Thermistor - Yes
Operating Temperature - -40°C ~ 125°C