Infineon Technologies FF600R12KE3NOSA1
Part No.:
FF600R12KE3NOSA1
Description:
IGBT MODULE 1200V 600A
Series:
C
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
850 A
Power - Max:
2800 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order FF600R12KE3NOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF600R12KE3NOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF600R12KE3NOSA1?
Image FF600R12KE3NOSA1
Part Number FF600R12KE3NOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series C
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration 2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 850 A
Power - Max 2800 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.15V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)