Infineon Technologies FF600R12ME4EB11BOSA1
Part No.:
FF600R12ME4EB11BOSA1
Description:
IGBT MOD 1200V 995A 4050W
Series:
EconoDUAL™ 3
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
995 A
Power - Max:
4050 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max):
3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
37 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order FF600R12ME4EB11BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF600R12ME4EB11BOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF600R12ME4EB11BOSA1?
Image FF600R12ME4EB11BOSA1
Part Number FF600R12ME4EB11BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoDUAL™ 3
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 995 A
Power - Max 4050 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max) 3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 37 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C